Patchwork
Základy patchworku
Patchwork je technika stará již několik století a slouží k dekoraci domácích ale i jiných prostorů.
Spočívá vlastně ve spojování malých kousků látek většinou geometrických tvarů tak, aby z nich vznikla jedna velká mozaika.
Jednotlivé dílky jsou k sobě přišity ručně nebo pomocí šicího stroje. Dle mého názoru je dobré počítat vždy s ruční výrobou, protože šití na stroji vyžaduje větší dílky, většinou o hraně aspoň 5 cm. Při některých vzorech jako například při trojúhelnících je ovšem pomoc stroje nezbytná. Při ručním sešívání máme stále možnost látku formovat, povytahovat a víme přesně, kde se nacházíme, takže opadá problém párání špatně rychle sešitých dílků. Je ovšem jasné, že na stroji je výrobek hotov v nesrovnatelně krátkém čase.
Velice důležitý je správný výběr látek na patchwork. Dále dobrý a kvalitní vatelín, pokud tedy bude dílo podkládáno, a další vrstva látky, pokud možno nebarvené, nejlépe čisté bílé plátno jako podklad pod sešívanou část. Textilní látky by měly být netřepivé, pevně tkané a prací (např. bavlna).
Neměly by se vytahovat a to ani jedním směrem. Pokud budeme používat více druhů látky, což je běžné, je dobré použít látky buď stejných kvalit či druhů, nebo co nejvíce podobné. Velkou pozornost musíme věnovat barvivosti látek, aby se nestalo, že až svůj krásný výtvor vyperete, nějaký zlobivý kousek vám zabarví půl přehozu. Látky předem buď přepereme na vysokou teplotu, nebo je vložíme do umyvadla a přelijeme hrncem vroucí vody. Necháme je na rovno uschnout a řádně je vyžehlíme.
Co tedy potřebujeme a jaký je postup
Nachystáme si různé kousky látek dle potřeby. Vymyslíme si zjev výtvoru. Je možno použít mnoho většinou geometrických tvarů, nebo můžeme provádět "bláznivý" patchwork, kdy k sobě prostě přišíváme nebo našíváme nejrůznější tvary. Pokud se rozhodneme pro pravidelné geometrické tvary je dobré si předem zhotovit šablony.
K tomu budeme potřebovat tvrdý karton a asi tak 30 pohlednic nebo příslušné množství tvrdšího papíru. Já používám například reklamní časopisy z obchodů s oblečením. Většinou jsou z velice kvalitního tvrdšího papíru a to se hodí, navíc jsou časopisy zadarmo.
Dále potřebujeme nůžky, nit, jehly, špendlíky.
Šablony vyrobíme následovně: Na ten nejtvrdší kus kartonu si předkreslete tvar o 1,5 větší, než je požadovaná velikost dílku. Rozhodneme-li se tedy pro čtverce o straně 8 cm, tvar na kartonu bude mít velikost 9,5 x 9,5 cm. Dovnitř zakresleme požadovaný čtverec tedy 8 x 8 cm. Žiletkou nebo skalpelem nejdřív vyřízněme vnější okraj a poté vnitřní.
Nyní máme jeden větší čtverec s okénkem vevnitř - ten bude sloužit k předkreslení tvaru na látku a vystřižení po obvodu, a jeden menší čtverec, který je velký jako požadované výsledné dílky - a podle něj vyrobíme tak 30 stejných šablon z pohlednic, tvrdého papíru nebo časopisu s tlustými stránkami.
Polšátře
Z látek vystřihujeme několik čtverců podle obvodu větší šablony. Doprostřed každého dílku přišpendlíme jeden z menších čtverců. Látku přehýbáme přes jeho okraje směrem dovnitř a i s papírem uvnitř ji prošíváme stehovacím stehem tak, aby držela požadovaný tvar.
Pozor: Rohy všech obrazců by měly zůstat ostré.
Nyní jsme dosáhli toho, že všechny dílky mají stejný rozměr, což je základní potřebná věc pro kvalitní patchwork. Dále přistoupíme k sešívání.
Sešíváme buď v řadách nebo v blocích, ale můžeme je sešívat i libovolně po kusu.
Jakmile je dílek obklopen kolem dokola ze všech stran jinými dílky, vytáhneme stehovací nit a spolu s ní i papírovou šablonu uvnitř. Ta je použitelná pro další dílky.
Sešívání
Když dosáhneme požadovaného rozměru díla, vytáhneme zbývající šablony z papíru a celou plochu podšijeme připravenou látkou, jak už jsem uváděla, nejlépe čistým (také předem vysráženým) plátnem. Pokud jsme vyrobily pokrývku, je dobré pod látku vložit příslušné tlustý vatelin a znovu další látku, tentokrát již buď také patchworkovou, nebo alespoň v podobném nebo stejném odstínu některého z dílků přední strany. Dílo prošijeme po obvodu a ještě několikrát přes plochu například z rohu do rohu po úhlopříčce na šicím stroji.
Je hotovo!
Dokončení
Pozn.: Pokud chceme vyrobit povlak na polštář, nezapomeneme si pořídit příslušně dlouhý zip a polštářek. Vatelín nevkládáme, jen celé dílo podkládáme látkou, protože povlak je potřeba častěji prát a chceme zabránit třepení látky.